Alert news
Jak można poprawić swoją zdolność kredytową?
28 lutego 2011
 
zdolność kredytowa Przygotowując się do zaciągnięcia kredytu powinno się przeanalizować swoją zdolność kredytową, by w pewien sposób ją poprawić.

Zobacz opinie o Notus w Twoim mieście!

Chcąc wziąć kredyt każdy potencjalny klient powinien poprawić swoją zdolność kredytową przed złożeniem wniosku. Bank podejmując decyzje, czy udzieli kredytu bierze pod uwagę dochody jak i również wszystkie zobowiązania klienta. Uwaga powinna skupić się na zobowiązaniach a w szczególności na zobowiązaniach krótkoterminowych, ponieważ rata każdego kredytu przeważnie jest zaliczana do tych obciążeń. Dlatego warto zastanowić się czy jest szansa spłaty wcześniejszej już posiadanej pożyczki czy też kredytu. Na przykład, jeśli klient ma do spłaty jeszcze 5 rat w wysokości 500 złotych to najkorzystniej będzie mu spłacić tą pożyczkę tak wcześnie jak tylko będzie to możliwe, by rata nie była już zaliczana do obciążeń. Jednak część banków stosuje zasadę, że jeśli klientowi zostało do spłaty mniej niż 3 raty, to wtedy bank nie uznaje ich do obciążeń, jednak, jeśli jest ich więcej to bank zalicza je do zobowiązań krótkoterminowych. W takim wypadku warto zastanowić się nad całkowitą spłatą pożyczki.

Konto osobiste 360°

Podobnie sytuacja wygląda z kartami kredytowymi i przyznanymi w rachunku osobistym liniami odnawialnymi. Część banków realnie ocenia sposób i poziom wykorzystania tych produktów licząc do zdolności kredytowej określony procent (3-6%) od rzeczywistego zadłużenia. Niestety inne banki traktują w całości przyznane limity jako potencjalne zadłużenie i nawet jeśli w ogóle nie korzystamy z naszych kart kredytowych to w znaczący sposób obniżają one naszą zdolność kredytową, w szczególności gdy są to karty z dużym limitem. W tej sytuacji rozwiązaniem może być likwidacja limitów w ROR i zamknięcie kart kredytowych.

Spłata i zamknięcie takich zobowiązań jak pożyczki czy karty kredytowe w znaczący sposób podwyższa naszą zdolność kredytową. W sytuacji gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie spłacić wszystkich posiadanych pożyczek i kart kredytowych, nowy kredyt na zakup nieruchomości można połączyć z kredytem konsolidacyjnym przeznaczonym na spłatę naszych zobowiązań. Poprzez wydłużenie okresu kredytowania i obniżenie oprocentowania miesięczne płatności ulegną obniżeniu i nasza zdolność kredytowa będzie na pewno wyższa.

Konto osobiste 360°

Zdecydowanie trudniejsze, bardziej czasochłonne i pracochłonne jest zwiększenie zdolności kredytowej poprzez podwyższenie dochodów. Nie wystarczy jedna premia czy nagroda wypłacona przez pracodawcę, aby ten element dochodu został uznany przez bank za stabilny i regularny. Podobnie sytuacja wygląda z umowami- zlecenie i umowami o dzieło. Jednorazowa taka umowa to za mało, aby ktokolwiek wziął taki dochód pod uwagę i zaakceptował podczas liczenia zdolności kredytowej.

Najszybszą metodą może być dołączenie dodatkowego współkredytobiorcy, który swoimi dochodami podniesie naszą zdolność kredytową. Należy jednak pamiętać, że oprócz dochodów pod uwagę brane są także wszystkie zobowiązania takiej osoby, gdyż przystępuje ona do kredytu na takich samych zasadach jak pozostali współkredytobiorcy. W zdecydowanej większości banków taka osoba nie musi być właścicielem mieszkania, może to być zatem rozwiązanie do momentu, gdy nasze dochody pozwolą na samodzielną spłatę kredytu i odłączenie w przyszłości takiej osoby od kredytu. Zaciągając jakikolwiek kredyt warto jednak samodzielnie przeanalizować swoją sytuację finansową i we własnym zakresie zbadać swoją zdolność kredytową. Obecnie każdy bank stosuje mniej lub bardziej restrykcyjne zasady oceny klientów, jednak za każdym razem koniecznie trzeba samemu odpowiedzieć sobie na pytanie czy będzie stać mnie na płacenie raty w odpowiedniej wysokości. Poprzez zastosowanie wyżej opisanych sposobów (np. współkredytobiorca) kredyt można w banku uzyskać, należy jednak pamiętać, że takie zobowiązanie zaciągamy na co najmniej kilka czy kilkanaście lat i nigdy nie należy zaciągnąć takiego kredytu w sytuacji, gdy na spłatę raty i innych zobowiązań przeznaczać będziemy wszystkie nasze dochody. Dlatego też nawet przy pozytywnej decyzji banku każdy sam indywidualnie musi zadecydować o tym, czy będzie w stanie spłacać kredyt przez kilka lat.

Na naszym portalu możesz podzielić się swoją opinią na temat Domu Kredytowego NOTUS .

Źródło: Dom Kredytowy NOTUS
AlertFinansowy.pl
Dodaj do:dodaj do wykop.pldodaj do twitter.pl