13 pensja, tzw. trzynastka – wisienka na torcie dla pracowników sfery budżetowej. Polskie ustawodawstwo dosyć jasno określa, komu przysługuje wypłata dodatkowej pensji. Okazuje się jednak, że niektóre kwestie wciąż budzą wątpliwości. W związku z tym otrzymaliśmy od naszego czytelnika zapytanie, którego treść publikujemy poniżej.
List czytelnika
Alertowicz pisze: “Zostałem zwolniony (dostałem wypowiedzenie) z pracy w styczniu br. Przepracowałem w firmie ponad 12 miesięcy, ale byłem na zwolnieniu lekarskim przez kilka tygodni, bo miałem złamany obojczyk. Czy przysługuje mi 13 pensja za miniony rok?”
Kto dostanie „trzynastkę”?
Najważniejsze kryterium – trzeba być pracownikiem jednostki sfery budżetowej (jsb). Przedstawiamy pozostałe najważniejsze warunki, które należy spełnić, aby móc ubiegać się o 13 pensję:
1) Pełną „trzynastkę” otrzymują pracownicy, którzy przepracowali pełny rok w jsb.
2) Proporcjonalnie pomniejszoną „trzynastkę” mogą otrzymać również Ci, którzy łącznie (bez względu na przerwy) przepracowali przynajmniej 6 miesięcy w jsb.
3) Osoby korzystające z urlopu wychowawczego oraz z urlopu dla poratowania zdrowia mogą się ubiegać o „trzynastkę” bez względu na staż pracy.
4) Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych (na zlecenie, o dzieło, kontrakt menedżerski) nie otrzymują trzynastej pensji.
5) Przy liczeniu okresu pracy, wliczamy tylko „czas efektywnie przepracowany” oraz urlop wypoczynkowy.
6) Zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego, przy sumowaniu okresu pracy nie bierzemy pod uwagę urlopu macierzyńskiego oraz chorobowego.
7) Podstawą wyliczenia trzynastej pensji jest suma wszystkich pensji otrzymanych w ostatnim roku. Nie bierzemy pod uwagę innych rodzajów wynagrodzeń związanych z zatrudnieniem. Suma ta jest mnożona przez 8,5%.
Kto nie dostanie „trzynastki”?
Jakie warunki dyskwalifikują pracowników, którzy nawet przepracowali pełny rok kalendarzowy:
– brak usprawiedliwienia nieobecności w pracy dłuższej niż 2 dni
– nietrzeźwość lub spożywanie alkoholu w pracy
– kara dyscyplinarna
– rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika
Co mówi ustawa?
Dla rozwiania wszelkich wątpliwości przedstawiamy wszystkim zainteresowanym odpowiedni fragment ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej:
Art. 2. 1. Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. 2. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. 3. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach: 1) nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej), 2) zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż trzy miesiące, 3) powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo do spełnienia obowiązku zastępczej służby poborowych, 4) rozwiązania stosunku pracy w związku z: a) przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne, b) przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem, c) likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy, d) likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją, 5) podjęcia zatrudnienia: a) w wyniku przeniesienia służbowego, b) na podstawie powołania lub wyboru, c) w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy, d) w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją, e) po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po spełnieniu obowiązku zastępczej służby poborowych, 6) korzystania: a) z urlopu wychowawczego, b) z urlopu dla poratowania zdrowia, c) przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego, 7) wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika. |
Na naszym portalu możesz również podzielić się swoją opinią na temat instytucji finansowych.
AlertFinansowy.pl