Alert Finansowy

Jak działa kalkulator ubezpieczeń?

Jak działa kalkulator ubezpieczeń?
15 lutego
01:21 2021

Kupienie ubezpieczenia przez internet jest proste i wygodne. Wystarczy wypełnić formularz, by otrzymać wiele ofert od różnych ubezpieczycieli. Jak wygląda cała procedura? Jakie informacje należy podać, aby wyliczyć składkę ubezpieczeniową? Sprawdzimy krok po kroku działanie kalkulatora w porównywarce Mubi!

Przed erą internetu, aby ubezpieczyć samochód, trzeba było wybrać się do ubezpieczyciela lub telefonicznie z nim skontaktować. Obecnie można kupić polisę samemu bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę porównywarki i wypełnić formularz. Dzięki kalkulatorowi Mubi znajdziesz OC, autocasco, NNW, a także ubezpieczenie assistance dla Twojego samochodu!

Liczy się kalkulator ubezpieczeń

Porównywarka ubezpieczeń Mubi to przydatne narzędzie. Na jej stronie znajduje się kalkulator ubezpieczeń, który pozwoli Ci na znalezienie polisy na samochód w przystępnej cenie. Jak wygląda proces znajdowania ubezpieczenia? Czy zajmuje on dużo czasu?

Aby otrzymać oferty ubezpieczeń, należy najpierw wypełnić formularz. Jest to niezbędny element kalkulacji składki. Dlaczego? Ubezpieczyciele szacują szansę spowodowania szkody przez właściciela pojazdu właśnie na podstawie danych przekazanych za pomocą formularza. Porównują je ze statystykami dotyczącymi wypadków i stłuczek.

Odpowiedzenie na pytania zajmuje kilka minut. Po wypełnieniu formularza należy zaakceptować regulamin oraz politykę prywatności. Następnie trzeba kliknąć przycisk “Kalkuluj”, by kalkulator rozpoczął swoją pracę, której efektem będą oferty ubezpieczeń. Obliczanie wysokości składek i przygotowanie listy z propozycjami polis trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund.

Kierowca szukający ubezpieczenia może zdecydować się na różne ubezpieczenia. W kalkulatorze Mubi można znaleźć nie tylko obowiązkowe OC, ale także pakiety z autocasco, NNW i assistance. W razie wątpliwości użytkownik może zadzwonić na infolinię, by otrzymać wsparcie od agenta ubezpieczeniowego.

Przy każdej ofercie znajdują się informacje o ubezpieczeniu. Wystarczy wejść w odpowiednie miejsce, by poznać szczegóły polisy i wejść na stronę z OWU. Jeśli właściciel zdecyduje się na zakup, to musi kliknąć przycisk “Kup teraz”. W przypadku gdy podczas wypełniania formularza użytkownik nie podał wszystkich niezbędnych danych, to zostanie poproszony o ich uzupełnienie.

Po zapłaceniu kierowca otrzyma polisę na adres e-mail. Może on ją wydrukować, choć obecnie nie jest to już konieczne. Podczas kontroli policjant sprawdza ważność ubezpieczenia samochodu w systemie.

Wypełnienie formularza

Z kalkulatora ubezpieczeń można korzystać o każdej porze siedem w dniu w tygodniu. Wystarczy tylko dostęp do internetu, by w parę chwil znaleźć polisę na samochód. Podstawą do znalezienia ubezpieczenia jest wypełnienie formularza? O co pytają ubezpieczyciele? Czego dotyczą pytania?

Aby kalkulator przeprowadził kalkulację, potrzebuje informacji z trzech obszarów. Po pierwsze są to dane na temat pojazdu, takie jak model i pojemność silnika. Ubezpieczyciele potrzebują także danych na temat sposobu użytkowania auta, a także danych na temat kierowcy, czyli na przykład jego wiek i miejsce zamieszkania – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Przed rozpoczęciem wypełniania formularza właściciel pojazdu zaznacza jakie ubezpieczenia go interesują. Co ważne może je w każdej chwili zmienić. Zawsze wyszukiwane jest OC, ale użytkownik może zdecydować się na pakiety OC z autocasco, NNW czy assistance.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej poszczególnym pytaniom zadawanym w formularzu. Najpierw kierowca musi wypełnić pola związane z informacjami o samochodzie. To w tej części trzeba podać następujące dane:

  • rok produkcji,
  • marka i model pojazdu,
  • rodzaj paliwa,
  • pojemność silnika,
  • liczba drzwi,
  • wersja wg bazy Eurotax i Info-Ekspert,
  • model wg Info-Ekspert.

Następnie właściciel samochodu pytany jest o sposób jego użytkowania:

  • użytkowany prywatnie czy w ramach działalności gospodarczej,
  • stan licznika,
  • rok produkcji,
  • data pierwszej rejestracji,
  • rok nabycia auta,
  • miejsce parkowania,
  • podróże autem za granicę,
  • nazwa ostatniego ubezpieczyciela.

Ostatnia sekcja dotyczy informacji o właścicielu i dodatkowych kierowcach. Ubezpieczycieli interesuje, czy auto będą prowadzić młode osoby poniżej 26. roku życia – statystycznie częściej powodują szkody. Z kolei rodzice, którzy wożą małe dzieci, uważani są za bezpieczniejszych kierowców, dzięki czemu mogą liczyć na tańsze OC.

W formularzu pada także pytanie o historię ubezpieczenia samochodu. Dzięki niej kierowca może mieć wypracowane zniżki i liczyć na tańsze ubezpieczenie. W tej części należy wpisać także kod pocztowy, wiek i płeć. Więcej informacji na temat danych niezbędnych do wypełnienia formularza znajdziesz na stronie: https://mubi.pl/poradniki/zakup-ubezpieczenia-online/.

Na koniec warto zwrócić uwagę na jedną kwestię – w formularzu nie trzeba podawać danych personalnych, takich jak imię, nazwisko czy PESEL. Warto jednak wspomnieć, że podanie ich zwiększa liczbę przedstawianych ofert, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele wymagają tych danych do wyliczenia składki.

Podobne artykuły