Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!
O co chodzi ze scoringiem?
Bankowe programy do obliczania scoringu, czyli oceny ryzyka kredytowego są coraz bardziej zaawansowane. Obok oczywistych danych takich jak wysokość zarobków, forma działalności zawodowej oraz wcześniejsza historia kredytowa, nowe systemy obliczają też chociażby to czy mieszkamy regionie gdzie jest największy odsetek niespłacanych kredytów.
Sprawdzili jak płacą
Agencja badawcza InfoDług sporządziła pod koniec 2009 r. badanie z którego wynika, że największe problemy z płaceniem swoich rachunków i spłacaniem kredytów mają mieszkańcy Pomorza Zachodniego. Natomiast najrzetelniej pod tym względem wyglądają mieszkańcy Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego. Negatywnej statystyki wcale nie da się prosto wytłumaczyć oficjalną stopą bezrobocia. Na przykład województwo śląskie, gdzie bezrobocie jest wyjątkowo niskie, w kłopotach z regulowaniem długu zajmuje wysoką piątą pozycję.
Banki zaciemniają sprawę
Analitycy Gold Finance wysłali jakiś czas temu do banków pytanie: – Czy miejsce zamieszkania i otoczenie gospodarcze ma wpływ na ocenę klienta? Banki oficjalnie nie chcą się wypowiadać wprost. Wiele instytucji unika odpowiedzi, zasłaniając się tajemnicą bankową. Inne lakonicznie twierdzą, że owszem ma to znaczenie, ale o szczegółach nie chcą mówić. Jeszcze inne zapewniają, że żadnych regionów nie dyskryminują i nie wykluczają kredytowo – piszą w swoim raporcie pracownicy Gold Finance.
Kredyt może zależeć od regionu
Trzeba przyznać, że czasem decyzje banków na temat naszej zdolności kredytowej wydają się nieco dziwne. Może to jest więc odpowiedź na zagadkowe obliczenia bankowych komputerów. Może się okazać, że pomimo dobrej historii i niezłych zarobków, mieszkaniec gorzej notowanego regionu dostanie odpowiednio mniejszy kredyt.
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.
AlertFinansowy.pl