Pierwsze wiosenne podmuchy powietrza, na ulicy coraz więcej uśmiechniętych ludzi… Nagle zjawiamy się my i bezlitośnie przypieramy przechodniów do muru, zmuszając ich do chwili refleksji na temat… PKB.
Lekcje z inflacji odrobione? Definicja zapamiętana? Dobrze, tym razem nie będzie kartkówki, ale gdyby ktoś jeszcze nie czuł się pewnie, zapraszamy do powtórzenia materiału. Dzisiejsza lekcja dotyczy PKB. Czy każdy potrafi rozwinąć ten skrótowiec? Okazuje się, że nie dla wszystkich jest to takie proste zadanie…
[vsw id=”eIx45_fqQ94″ source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]
Podpowiadamy
PKB, czyli Produkt Krajowy Brutto, jest miernikiem dochodu narodowego, który opisuje zagregowaną wartość finalnych dóbr i usług wytworzonych na terenie danego kraju w określonym czasie. W przypadku tego miernika, najważniejsze jest kryterium geograficzne, a nie pochodzenie danego kapitału (jeśli będzie na odwrót, wówczas mamy do czynienia z Produktem Narodowym Brutto). Według danych GUS, w 2008 roku w Polsce PKB na osobę wyniósł 13 800 USD. Dużo, mało? Dla porównania, PKB per capita na Białorusi jest przeszło dwa razy niższe, natomiast u naszego dużego sąsiada z zachodu – prawie trzy razy wyższe…
A jak wyglądałaby mapa świata, gdyby wielkość danego kraju odpowiadałaby wielkości jego PKB?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.
AlertFinansowy.pl