Wielkimi krokami zbliża się jeden z największych debiutów giełdowych w historii warszawskiej GPW. Powszechny Zakład Ubezpieczeń już od kilku lat przymierzany był do oferty publicznej, ale dopiero niedawno rozpoczęły się konkretne dyskusje na ten temat. Emisja akcji PZU będzie kolejnym wydarzeniem giełdowym najwyższej rangi obok debiutów PKO BP (2004) oraz PGE (2009). Jaki wpływ na rynek będzie miała ta oferta?
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!
Ubezpieczeniowy gigant
Konsekwencje rynkowe
Co debiut PZU oznacza dla warszawskiej GPW? Przede wszystkim umocnienie na pozycji lidera w regionie. Nie należy się spodziewać korekty, ponieważ inwestorzy są nastawieni na wejście PZU. Tragedia w Smoleńsku nie przeszkodziła MSP w przygotowaniach do przeprowadzenia oferty publicznej. Wszystko przebiega według planu. Prawdopodobna data giełdowego debiutu zapowiadana jest na połowę maja. Inwestorzy zapewne tłumnie rzucą się na akcje, ale warto pamiętać, że…
Ku przestrodze
Najważniejszym giełdowym wydarzeniem zeszłego roku w Polsce okazał się debiut PGE. Zainteresowanie zakupem akcji spółki przerosło wszelkie oczekiwania analityków. Banki specjalnie w swoich ofertach udostępniły kredyty przeznaczone tylko i wyłącznie na ten cel. Tysiące indywidualnych inwestorów wyraziło chęć nabycia akcji PGE, dlatego potrzebna była redukcja zapisów rzędu 95% – jeśli ktoś zapisał się na 1000 akcji, to mógł zakupić ich tylko 50. Wszyscy wiedzieli, że debiuty prywatyzowanych firm gwarantują łatwy zysk, stąd tak wielkie zainteresowanie inwestorów. Sam debiut na GPW okazał się sukcesem (13% wzrost ceny), ale zarobili tylko ci, którzy sprzedali swoje udziały już pierwszego dnia. Wówczas zysk jest praktycznie pewny, a dalsze czekanie wiąże się z ryzykiem. Na dzień dzisiejszy kurs akcji PGE kształtuje się nieznacznie poniżej ceny emisyjnej. Czy w przypadku PZU historia może się powtórzyć?
Czy zamierzasz kupić akcje PZU? Czy to opłacalna inwestycja?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.
AlertFinansowy.pl