Założenie dziecku konta w banku jest bardzo prostym i wygodnym rozwiązaniem dla rodziców. Już nawet maluchy mogą korzystać z kart przedpłaconych. Od 13. roku życia dziecko może posiadać natomiast własny rachunek bankowy oraz posługiwać się kartą płatniczą. Dzięki temu nauczy się ono gospodarować oszczędnościami oraz postawi pierwsze korki w świecie finansów osobistych. Z okazji Dnia Dziecka Alertfinansowy.pl postanowił przejrzeć i porównać oferty kont dla małolatów.
BZ WBK
Większość polskich banków ma swojej ofercie usługi skierowane do najmłodszych. KONTO <30 w BZ WBK oferuje bezpłatne prowadzenie konta, przelewy oraz wypłaty z bankomatów Banku Zachodniego. Ponadto, zarówno my, jak i nasze dziecko będzie miało całodobowy, bezpłatny dostęp do konta przez Internet telefon oraz SMS. Do rachunku otrzymamy także kartę zbliżeniową Visa Electron, którą młody człowiek będzie mógł w szybki sposób dokonywać płatności. Posiadając Konto <30 możemy otrzymać również Kartę EURO<26 Maestro, która zapewnia ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dodatkowo bank oferuje 15 % rabatu na kurs językowy przy płatnościach w banku lub przelewem. Większość usług związanych z prowadzeniem konta jest bezpłatnych, ale na przykład za przelew na rachunek w innym banku zapłacimy 5 złotych.
Kredyt Bank
Konto małolatowi możemy założyć również w Kredyt Banku. Do Ekstrakonta Junior dołączona jest karta Visa Elektron Junior, za obsługę której miesięcznie będziemy musieli zapłacić złotówkę. Prowadzenie rachunku Junior również będzie naszą pociechę kosztowało złotówkę miesięcznie, chyba że rodzice również posiadają konto w Kredyt Banku, wtedy prowadzenie rachunku jest bezpłatne. Warto zwrócić uwagę, że posiadacze Konta Junior muszą płacić za wykonywane przelewy, na przykład 40 gorszy za jednorazowy przelew internetowy.
PKO BP
Rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy możemy założyć dziecku również w banku PKO. Superkonto Graffiti jest skierowane do młodzieży między 13. a 18. rokiem życia, a po 18. urodzinach posiadacza rachunku, bank automatycznie przekształci Superkonto Graffiti w Superkonto lub Superkonto Student. Za otwarcie rachunku nie zostanie nam naliczona opłata. Jeżeli dodatkowo posiadamy już Rachunek Platinium w PKO BP to prowadzenie konta naszej pociechy również będzie bezpłatne. Bank nalicza natomiast miesięczną opłatę w wysokości 50 gorszy za korzystanie z usług bankowości elektronicznej. Za pomocą karty Visa Electron, otrzymanej do rachunku, nasze dziecko będzie mogło doładować swoją komórkę w bankomatach PKO BP.
Bank Millennium
Bank Millennium oferuje najmłodszym Konto Osobiste Junior, a wraz z nim Kartę Millennium Visa Euro<26. Za prowadzenie konta bank nalicza opłatę w wysokości 2 złotych miesięcznie, a minimalna kwota, jaką nasze dziecko będzie musiało mieć na rachunku bankowym to również 2 złote. Przelewy możemy dokonywać za pomocą SMSów i wtedy są one bezpłatne, natomiast międzybankowy przelew internetowy będzie kosztował juniora 50 groszy. Płacąc kartą w sklepach bank oferuje rabaty na zakupy w wybranych punktach sprzedaży.
BPH
Bank BPH ma w swojej ofercie konto Sezam<26. Młodzież poniżej 26. roku życia może zarządzać swoim kontem przez Internet lub za pomocą telefonu komórkowego. Jednak na przykład za komunikaty SMS będziemy musieli zapłacić 35 groszy. Otwarcie i prowadzenie rachunku jest bezpłatne. Nic nie zapłacimy również za przelewy internetowe oraz dokonywane przy pomocy komórki. Jednak koszt realizacji polecenia zapłaty to prawie złotówka. W innych bankach zasadniczo polecenie zapłaty jest darmowe. Bank BPH oprócz tradycyjnego konta osobistego oferuje bardziej oszczędnym dzieciakom e-Lok@tę terminową o wyższym oprocentowaniu.
BGŻ
W banku BGŻ za otwarcie konta Maax oraz prowadzenie go również nie zostanie nam naliczona żadna opłata. Wydanie i obsługa karty debetowej to koszt rzędu 2 złotych, chyba że nasze dziecko dokona miesięcznych operacji bezgotówkowych powyżej 300 złotych. Wtedy również prowadzenie karty jest darmowe. Za dostarczenie nam karty oraz kodu PIN zapłacimy około 50 złotych.
mBank
Młodym posiadaczom IzzyKonta mBank oferuje darmowe przelewy. Prowadzenie i obsługa rachunku również jest bezpłatna. Bank naliczy nam jedynie miesięczną opłatę w wysokości dwóch złotych za posiadanie dodatkowej karty.
BPS
W Banku Polskiej Spółdzielczości darmowe POL-Konto Junior mogą założyć dzieci posiadaczy POL-Konta, POL-Konta VIP lub POL-Konta Senior. Nadwyżki finansowe z konta naszego dziecka można deponować na korzystniej oprocentowanych lokatach.
Pekao SA
Posiadaczom Eurokonta Kieszonkowego Bank Pekao oferuje oprócz darmowego otwarcia prowadzenia konta, również Assistance Informacyjny, dzięki któremu nasze dziecko będzie mogło uzyskać nie tylko informacje dotyczące rachunku, ale także dowie się o ciekawych imprezach, rozrywkach czy pozna repertuar kin i teatrów. Jeżeli posiadamy już konto w banku Pekao (Eurokonto Plus, VIP lub Prestiż), to bank nie pobierze opłaty za prowadzenie rachunku naszego dziecka.
Kilka porad
W większości banków rachunki dla młodzieży nie są oprocentowane lub jest oprocentowanie minimalne. Musimy także pamiętać o ustaleniu rozsądnych limitów, ponieważ nasze dziecko ma w zasadzie nieograniczony dostęp do pieniędzy na koncie. Młodemu człowiekowi warto również wyrobić tymczasowy dowód osobisty, który może przydać się podczas płatności kartą w niektórych sklepach. Żeby założyć dziecku konto w danym banku, nie musimy być wcale jego klientami (wyjątek stanowi BPS). Zwróćmy jednak uwagę, że dokonywanie przelewów na rachunek w tym samym banku jest zazwyczaj bezpłatne. Prezent dla dziecka w postaci konta jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż uczy naszą pociechę gospodarności, a nam ułatwia kontrolę nad finansami młodego człowieka.
A czy Twoje dziecko posiada już rachunek w banku? Co sądzicie o ofercie usług bankowych dla najmłodszych??
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.
AlertFinansowy.pl