W związku z niedawnym podwyższeniem oprocentowania depozytów 12 i 18-miesięcznych przez Meritum Bank, postanowiliśmy porównać lokaty jakie oferują klientom banki w Polsce we wrześniu 2010.
Po 16 września klienci Meritum Banku zyskają z lokatą roczną 5,35% przy dziennej kapitalizacji odsetek, lokata 18-miesięczna ma oprocentowanie 5,4% natomiast dla posiadaczy lokat zakładanych przez internet – bez konta w Meritum Banku – zyski wynoszą odpowiednio: 5,25% i 5,3%. W porównaniu do pozostałych ofert, wspomniany bank faktycznie wypada bardzo korzystnie.
Na drugim miejscu plasuje się FM Bank z oprocentowaniem lokaty rocznej 5,3% i lokaty 18-miesięcznej 5,35%. Dalej Noble Bank pozwala zyskać 5,02% na lokacie 12-miesięcznej, Alianz Bank – 4,86%, BPH – 4,8% a GETIN Bank – 4,78%. Co miesięczne rankingi oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych znajdziecie na stronie każdego banku.
Powyższe porównanie dotyczy lokat z dzienną kapitalizacją odsetek, gdzie każdego dnia oprocentowanie jest obliczane od kwoty powiększonej o odsetki z dnia poprzedniego. Taka lokata pozwala również uniknąć płacenia podatku od zysków kapitałowych, popularnie nazwanego podatkiem Belki. Warunkiem jest jednak kwota oszczędności na lokacie, nieprzekraczająca pewnego limitu, dlatego przy wyższych oszczędnościach bardzo istotna jest informacja, ile podobnych rachunków możemy w naszym banku otworzyć.
W Meritum Banku liczba lokat z dzienną kapitalizacją jest dowolna, przy minimalnej kwocie 3 000 złotych a maksymalnej 10 000 złotych. Nieograniczoną liczbę lokat oferuje także BPH, Noble Bank, GETIN Bank.
Radzimy na bieżąco śledzić zmiany w oprocentowaniach lokat i kont oszczędnościowych. Dzięki temu możemy powiększyć swoje zyski i aktualizować informacje o legalnych sposobach ominięcia podatku Belki.
Macie pozytywne bądź negatywne doświadczenia związane z lokatami oszczędnościowymi? Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.
AlertFinansowy.pl