Napisał do nas Pan Krzysztof, który opisał swoją historię dotyczącą kupna mieszkania od dewelopera. “Zakupiłem niedawno mieszkanie w stanie deweloperskim na osiedlu strzeżonym w dużym mieście.
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!
Osiedle zamknięte, plac zabaw, blisko park. Same plusy. Koszt mieszkania wyniósł mnie ponad 400 tys. złotych, metraż w sam raz, dwa pokoje, kuchnia, łazienka. Wystarczająco jak dla mnie. Zakupione za gotówkę, bez żadnych kredytów. Jednak musiałem je sprzedać z powodów osobistych i finansowych. Na początku wystawiłem je za 420 tys. złotych, gdyż chciałem odzyskać swoje pieniądze. Szybko okazało się jednak, że musiałem zejść z ceny do 380 tys. zł. To jednak nic nie dało, mieszkania dalej nikt nie chciał. Co jakiś czas schodziłem z ceny by w końcu je sprzedać, jednak nic się nie działo. Obecnie jest wystawione za 300 tys. złotych i pomimo tego nikt nie chce go kupić. Deweloper zapewniał mnie, że to, bardzo atrakcyjna okolica i że na pewno łatwo będę mógł je sprzedać. Jednak tak się nie stało. Czy to oznacza, że ceny u dewelopera są wzięte z kosmosu i nijak mają się do wartości mieszkania na rynku? Czy jest szansa, że deweloperzy zaczną mieć normalne, adekwatne ceny metra mieszkania do wartości późniejszej na rynku.”
Większość ludzi narzeka na kupno mieszkania od dewelopera, jednak mimo to wolą kupić mieszkanie w stanie surowym. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, gdyż na rynku wtórnym ludzie mogą łatwo oszukać z metrażem. Zawyżają metraż, by sprzedać po jak najwyższej cenie, a my nie jesteśmy w stanie sprawdzić ile dokładnie metrów ma mieszkanie, poza tym kupując na rynku pierwotnym możemy zaoszczędzić. Jak? Po prostu na rynku wtórnym do ceny mieszkania trzeba doliczyć podatek w wysokości 2 % od czynności cywilno-prawnych oraz prowizję dla pośrednika w wysokości często 2,5 do 3 % od wartości mieszkania. Dodatkowym kosztem jest oczywiście remont, ponieważ każdy chce urządzić mieszkanie po swojemu, a remont to kolejny wydatek. Dlatego deweloperzy mają się dobrze, bo wiedzą, że i tak znajdą klientów na swoje mieszkania. Najważniejsze jest, by znaleźć dobrą i solidną firmę i kupić mieszkanie w stanie surowym, najlepiej już takie, które istnieje. Bowiem często zdarza się tak, że deweloperzy kończą swoją pracę na wylaniu fundamentów.
Na naszym portalu możesz podzielić się swoją opinią o instytucjach finansowych.
AlertFinansowy.pl