Z ogłoszonego pod koniec ubiegłego roku raportu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że coraz chętniej korzystamy z bankowości elektronicznej. Jednocześnie zainteresowanie bankową siecią nie idzie w parze z wiedzą na temat zasad korzystania z kart kredytowych, bankowością internetową oraz wypłatami z bankomatów.
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!
Sytuacja jest o tyle dziwna, że bankom też chyba nie zależy na bezpieczeństwie skoro co czwarty bankomat w Polsce nie spełnia standardów określonych przez EMV. W związku z tym wspomniane bankomaty czytają tylko dane zapisane na pasku magnetycznym karty. Czyli ponad 4 tysiące bankomatów zainstalowanych w naszym kraju stanowi potencjalne zagrożenie dla kont bankowych, bowiem ten sposób zapisu danych jest najłatwiejszy do złamania przez skimmerów, czyli oszustów włamujących się do naszych kont. Na podniesienie standardów zainstalowanych w Polsce bankomatów, czy też na nowe instalacje nie ma co liczyć, bowiem maszyn tych z pewnością już nam nie przybędzie, a przynajmniej tak wynika z raportu NBP. Tymczasem ilość bankomatów w Polsce na jednego mieszkańca jest 2,5 razy niższa niż w krajach Europy zachodniej, ponieważ na 1 milion Polaków przypada tylko 400 bankomatów. Poza tym jak informuje Gazeta Bankowa nie mamy co liczyć ani na nowe bankomaty, ani na ich unowocześnienie. Zapewne jednym z głównych powodów jest obniżka prowizji od wypłat. Na przykład jeszcze do niedawna operatorzy kart (MasterCard, Visa) za operację płacili właścicielom bankomatów nawet 3,5 zł., a po obniżkach już tylko od 1,2 do 1,6 zł. Czy można się im zatem dziwić, że nie inwestują w nowe bankomaty? Jest jednak w Polsce bank, który stawia na bezpieczeństwo swoich klientów i rozpoczyna właśnie montaż nowoczesnych bankomatów z odczytem biometrycznym i jest to BPS. Jednak – jak mówi przysłowie – jedna jaskółka wiosny nie czyni.
Jak wynika z informacji osób zbliżonych do sfer rządowych resort finansów chce zdecydowanie bardziej postawić na pieniądz wirtualny, bowiem jak wynika z analiz tylko jedna czwarta dorosłych Polaków trzyma swoje pieniądze na kontach bankowych. Jeżeli wierzyć tym analizom to prawie 90% transakcji finansowych nadal odbywa się przy udziale żywej gotówki. W związku z tym plan jest taki, aby wynagrodzenia, stypendia, wszelkie inne dochody, a nawet w przyszłości renty i emerytury wypłacane były tylko na konta bankowe. Ponadto wszelkie operacje finansowe mają się odbywać tylko za pośrednictwem kart płatniczych oraz systemów elektronicznych. No i ponoć w ciągu najbliższych lat banki mają zamiar poprzez cyfrową telewizję utworzyć nowy kanał dostępu do kont bankowych. Jest to swoista rewolucja bankowa, ale trzeba podkreślić, że właśnie ten pomysł dostępu do kont klientów detalicznych jest chyba najprostszym i najbezpieczniejszym dla klienta. Trzeba tylko jeszcze kilka lat poczekać.
Na naszym portalu możesz podzielić się swoją opinią o instytucjach finansowych.
AlertFinansowy.pl