Wpłacasz do banku pieniądze tylko na jeden dzień, a nazajutrz możesz je wyjąć z dopisanymi niewielkimi odsetkami. Wyobraź sobie, że bank powtarza taką operację przez 365 dni w roku, a ty nie musisz płacić podatku Belki. Rosnąca popularność „jednodniówek” sprawia, że z powodzeniem wypierają tradycyjne lokaty miesięczne, kwartalne lub roczne.
Lepsze oszczędzanie
Znane porzekadło głosi, że Polak potrafi. W tym przypadku, potrafi uniknąć 19 proc. podatku od zysków kapitałowych – zmory wszystkich oszczędzających. Skala tego fenomenu jest już tak duża, że lokaty jednodniowe zostały nieoficjalnie przechrzczone na „antybelkowe”. Korzystają na tym zarówno klienci jak i banki, które dzięki dogodnym regulacjom mogą zaproponować wysokie oprocentowanie takich lokat. Już kilkanaście polskich banków włączyło jednodniówki do swojej oferty, aby złowić jak najwięcej klientów. Zaś teraz systematycznie obniżają oprocentowanie – żaden z nich nie oferuje już stawki powyżej 6 proc.
Legalnie i bez podatku
Mimo wszystko, lokaty jednodniowe wciąż są chwytliwym produktem, przyciągającym wielu chętnych. Po pierwsze, zachowujesz pełną płynność – możesz wypłacić środki pieniężne w dowolnym momencie. Po drugie, korzystne oprocentowanie, które w skali rocznej przebija większość ofert lokat 3, 6 lub 12-miesięcznych. Wszystko za sprawą małej „luki” – jeśli umiejętnie inwestujesz, to unikasz podatku Belki. Jak to wygląda w praktyce?
Jeżeli kwota dziennych odsetek na lokacie nie przekracza 2,49 zł, to podatek z tego tytułu jest niższy niż 50 groszy i zgodnie z regulacjami podatkowymi bank go nie musi pobierać. Klient musi tylko zdecydować, czy odsetki są bezpośrednio przelewane na jego rachunek oszczędnościowy, czy też zwiększają kwotę lokaty. W tym drugim przypadku trzeba uważać na kalkulację jednodniowych odsetek – nie mogą przekroczyć magicznego progu „2,49 zł”. Cała sztuka polega więc na prostym wyliczeniu kwoty, która zapewnia nam antypodatkową ochronę.
Lokaty terminowe nieopłacalne?
Spadek zainteresowania tradycyjnymi lokatami terminowymi to naturalna kolej rzeczy. Jednodniówki, dzięki stałej odnawialności, zapewniają nieustanną rotację środków pieniężnych, a klient nie martwi się, że bank zmieni oprocentowanie lokaty. Poważną konkurencję stanowią również rachunki oszczędnościowe, które dodatkowo umożliwiają wpłacanie i wypłacanie środków pieniężnych bez straty odsetek.
O opinię poprosiliśmy ekspertów:
[vsw id=”0UUyJJzJ07w” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]
Ranking najlepszych lokat z kapitalizacją dzienną wg stawek oprocentowania (stan na 27/01/10):
Oszczędzasz na lokatach jednodniowych?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.
AlertFinansowy.pl