Alert Finansowy

A jednak! Irlandczycy pozbędą się BZ WBK

31 marca
11:54 2010

Irlandzki minister finansów Brian Lenihan poinformował wczoraj, że Allied Irish Banks zamierza sprzedawać swoje zagraniczne udziały. Wśród nich „perłą w koronie” jest BZ WBK, w którym AIB posiada aż 70 proc. pakiet akcji. Co taka decyzja oznacza dla polskiego banku i jego klientów? Kto jest zainteresowany przejęciem BZ WBK?
Zobacz opinie o BZ WBK w Twoim mieście!

Kryzys po irlandzku

Irlandzki sektor bankowy to kolos na glinianych nogach, który powoli zaczyna się walić wskutek kryzysu na tamtejszym rynku nieruchomości. Dlatego rząd zainterweniował i utworzył Krajową Agencję Zarządzania Aktywami – tylko po to, by wykupić od banków „toksyczne” kredyty hipoteczne o łącznej wartości 80 mld euro, ale zrobi to za kwotę o blisko 1/3 niższą. W ten sposób banki i tak będą musiały załatać dziury w swoich budżetach. Toteż AIB zmuszone zostanie do sprzedaży zagranicznych udziałów w Wielkiej Brytanii oraz tzw. „perły w koronie” – polskiego BZ WBK. Sceptycy wieszczą, że nawet takie wyprzedaże nie wystarczą i potrzebna będzie nacjonalizacja gigantów bankowości irlandzkiej.

Perspektywy dla BZ WBK
BZ WBK jest łakomym kąskiem dla wielu zagranicznych inwestorów. Jako jeden z niewielu banków wyszedł obronną ręką z kryzysu. Pod wodzą Mateusza Morawieckiego bank rokrocznie poprawiał swoje wyniki, podczas gdy konkurencja zbierała baty. Według opublikowanych niedawno wyników za czwarty kwartał 2009 roku bank zarobił aż o 40 proc. powyżej oczekiwań rynkowych. Nic dziwnego, że informacja sprzedaży pakietu akcji przez AIB, od razu wywołała spekulacje, kto będzie nowym właścicielem banku?

Nie ma jednoznacznego faworyta. Wśród litanii nazw najczęściej pojawiają się liderzy francuskiej bankowości – BNP Paribas (posiada pakiet większościowy w Fortis Banku), Credit Agricole (właściciel Lukas Banku) Societe Generale (właściciel Euro Banku). Na ich korzyść przemawia znajomość polskiego sektora bankowego. Nie można jednak zapomnieć o rodzimych potentatach – w tym przypadku padają takie nazwy jak Pekao SA lub PZU, które już wcześniej deklarowało chęć zakupu banku. Innym możliwym rozwiązaniem może być fuzja z inną polską instytucją.

Reakcje na giełdzie
Po wczorajszej informacji o sprzedaży aktywów przez AIB można było się spodziewać gorączki giełdowej. O dziwo, inwestorzy nie zareagowali gwałtowanie na te wieści. Indeks giełdowy BZ WBK w godzinę po otwarciu sesji wzrósł o 1 proc. Co dowodzi, że jego pozycja jest w pełni ustabilizowana, a klienci również mogą odetchnąć z ulgą. – Z punktu widzenia klientów naszego banku sytuacja się nie zmienia – poinformował rzecznik prasowy BZ WBK Piotr Gajdziński.

Jesteście klientami BZ WBK? Czy zmiana inwestora może naruszyć mocną pozycję banku na polskim rynku?

Podzielcie się swoją opinią na temat BZ WBK.


AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły