Alert Finansowy

Certyfikat Rzetelna Firma – odpowiedź z KRD

20 października
08:51 2010

Niedawno opublikowaliśmy alert na temat Certyfikatu Rzetelności wydawanego przez Krajowy Rejestr Dłużników w ramach programu Rzetelna Firma. Sprawa dotyczyła m.in. biura Selectours, które zbankrutowało we wrześniu 2009 roku.

Niecały rok wcześniej biuro otrzymało Certyfikat Rzetelności, potwierdzający, że firma nie posiada żadnych przeterminowanych zobowiązań, notowanych w Krajowym Rejestrze Dłużników. Poza tym, Selectours w maju 2010 roku otrzymał Złoty Certyfikat Rzetelności. Oba rodzaje zaświadczeń mają uwiarygadniać działania firmy oraz świadczyć o profesjonalizmie. Nie zawsze jednak tak się działo, o czym świadczy przypadek biura turystycznego Selectours.
Poniżej zamieszczamy wypowiedź Michała Kostrowickiego, specjalisty ds. PR Krajowego Rejestru Długów.

Michał Kostrowski, specjalista ds. PR Krajowego Rejestru Długów

Program Rzetelna Firma funkcjonuje w sposób zautomatyzowany, dzięki połączeniu z bazą danych Krajowego Rejestru Długów. Jeśli uczestnik programu zostanie dopisany jako dłużnik do KRD, system automatycznie generuje komunikat, że firma nie spełnia warunków i certyfikat został zawieszony – taki komunikat jest widoczny po kliknięciu banera Rzetelnej Firmy (w przypadku wersji online Certyfikatu Rzetelności) lub wpisaniu 16-cyfrowego kodu (papierowa wersja Certyfikatu) na stronie www.rzetelnafirma.pl. Podobnie dzieje się, jeśli Certyfikat w wersji offline nie zostanie wygenerowany ponownie po upływie 30 dni od wystawienia. Można to sprawdzić, korzystając chociażby z kodu zawartego na certyfikacie – na monitorze ukaże się wówczas następująca informacja: „Certyfikat o podanym numerze nie został wydany przez Krajowy Rejestr Długów lub jego okaziciel nie spełnia warunków uczestnictwa w programie”.

Biuro podróży Selectours popadło w kłopoty dość nagle, o czym świadczy chociażby wspomniany przez Państwa fakt, że jeszcze w maju 2010 r. otrzymało Złoty Certyfikat Rzetelności. Jednym z warunków otrzymania tego tytułu było przedstawienie przez firmę zaświadczeń o braku zaległości wobec urzędu skarbowego i ZUS, co Selectours uczynił.
Gdy tylko otrzymaliśmy wiarygodne informacje o problemach finansowych biura Selectours, jego udział w programie Rzetelna Firma został zawieszony.

Certyfikat Rzetelności potwierdza brak informacji o zadłużeniu posługującej się nim firmy w Krajowym Rejestrze Długów. Informacje te przekazują firmy i instytucje korzystające z KRD. Choć jest ich coraz więcej (obecnie prawie 63 tysiące), nie są to wszystkie podmioty gospodarcze w Polsce, nie mówiąc już o firmach zagranicznych (co szczególnie w przypadku biur podróży może mieć znaczenie), dlatego też jest możliwe, że informacja o problemach z regulowaniem przez jakąś firmę swoich zobowiązań nie trafiła do KRD. Krajowy Rejestr Długów nie twierdzi i nigdy nie twierdził, że posiada w swojej bazie danych informacje o wszystkich dłużnikach w kraju, gdyż nie wszyscy wierzyciele korzystają z usług KRD. Co więcej, biuro Selectours przystąpiło do programu Rzetelna Firma w 2009 r., kiedy jeszcze nikt o jego problemach finansowych nie słyszał. Przez cały okres jego uczestnictwa w programie żaden wierzyciel nie wpisał biura do KRD, a firma wśród przyczyn utraty płynności finansowej podawała także problemy ze ściągnięciem należności od swoich dłużników.

To, że Selectours nie był notowany w KRD, nie znaczy jednak, że nie należy z takiego (nie całkiem doskonałego) narzędzia jak weryfikacja w Krajowym Rejestrze Długów korzystać. Z pewnością potwierdzą to te osoby, które skorzystały z naszego Serwisu Ochrony Konsumenta i odnalazły biuro podróży lub agenta turystycznego, z którego usług chciały skorzystać, wśród 139 firm z branży turystycznej notowanych obecnie w KRD. Na pewno nie żałują ci, którzy dzięki informacji z KRD nie skorzystali z usług biura Kopernik, które upadło latem 2009 r., a było widniało w KRD jako dłużnik.

„Mało który klient zada sobie trud by kliknąć i zweryfikować aktualną wypłacalność i rzetelność firmy”. Trudno nam za to odpowiadać, szczególnie jeśli na banerze umieszczonym na stronie biura (np. www.alfastar.pl) widnieje sformułowanie „kliknij i sprawdź”. Informacja jest dostępna po jednym kliknięciu – w oknie przeglądarki od razu pokazuje się informacja na temat danej firmy, bez konieczności wpisywania np. jej nazwy. To sposób bardzo prosty, a jednocześnie gwarantujący 100-procentową aktualność informacji. My dajemy możliwość weryfikacji firmy, a czy i jak jej potencjalny klient z tej możliwości skorzysta, należy już do niego.

Masz doświadczenia czy problemy z nierzetelnymi firmami? Czekamy na Twój komentarz!

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.
AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły