Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!
Duży wachlarz możliwości
Złoto od początku XXI wieku znów wraca do łask. Jego cena z roku na rok realnie rośnie. Wydobycie złota nie nadąża za popytem na nie. Do dziś banki centralne trzymają w swoich skarbcach wiele ton złota w sztabach. Niezaprzeczalnie duże zainteresowanie złotem spowodowane jest faktem, że jest to jedna z najbezpieczniejszych i ponadczasowych inwestycji. Jak Ty możesz zainwestować w złoto?
Sztabki
Jeśli chcesz posiadać złoto w formie fizycznej, możesz wybrać sztabki czystego kruszcu. Można je kupić na Allegro, a przede wszystkim w Mennicy Polskiej, choć w tej drugiej zapłacisz większą marżę. Zazwyczaj można je kupić w gramaturze między 1 g, a 100 g, choć na specjalne zamówienie dystrybutorzy przygotują sztabkę o większej wadze. Ze zbytem nie ma problemów. Po cenach rynkowych można je sprzedać w siedzibie Narodowego Banku Polskiego (NBP) lub na niezastąpionym pod tym względem Allegro.
Monety
Do niedawna trwał prawdziwy szał na złote monety kolekcjonerskie. Jeszcze kilka lat temu wychodziły w znacznie mniejszych nakładach niż obecnie, a inwestorzy dosłownie wydzierali je sobie z gardła. To z kolei powodowało, że ceny ich z roku na rok szybko rosły. Na Allegro, które stało się największą giełdą numizmatyczna w Polsce można było kupując i odsprzedając po roku zarobić nawet kilkadziesiąt procent wartości monety. A wartość jednej złotej monety emitowanej przez NBP to przeciętnie kilka tysięcy złotych. Wszystko skończyło się w momencie gdy NBP podniósł nakłady dwa lata temu. Rynek został wręcz zalany złotymi i srebrnymi monetami. Było ich więcej niż krajowi kolekcjonerzy/inwestorzy byli w stanie kupić. Dziś to bardziej inwestycja dla cierpliwych miłośników sztuki, niż dla spragnionych zysków rekinów finansjery.
Certyfikaty i akcje
Złoto można kupować także w formie certyfikatów. Ich głównym remitentem w Polsce jest austriacki Raiffeisen Bank. Są one notowane na giełdzie Papierów Wartościowych, gdzie opatrzone są symbolem RCGLDAOPEN. Certyfikat naśladuje zmiany ceny uncji złota. Do tego można też pokusisz się kupno akcji spółek wydobywających złoto, bądź nim handlujących. Lecz takich na warszawskiej giełdzie jest bardzo mało. Do głównych dystrybutorów złota należy na pewno Mennica polska notowana na GPW. Jeśli jednak interesują nas spółki górnicze mające udziały w kopalniach złota musimy szukać na zagranicznych parkietach – głównie na giełdach w Nowym Jorku, Londynie i Johannesburgu.
Kontrakty terminowe
W złoto można inwestować również na kontraktach terminowych czyli prawach do kupna/sprzedaży danego towaru (w tym wypadku złota) w określonym terminie. Takie inwestycje są mocno lewarowane, czyli choć zainwestujemy 1 tys. zł. to będziemy ponosili straty i zyski z sumy nawet kilkunastokrotnie większej. Jest to bardzo ryzykowna, ale i zyskowna inwestycja. Dobra jednak tylko dla fachowców.
Inwestujesz w złoto? Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.