Temat reformy systemu emerytalnego, a konkretnie zmian dotyczących OFE, wisi na tyle długo w powietrzu, że już zaczyna śmierdzieć. W listopadzie minister pracy Jolanta Fedak i minister finansów Jacek Rostowski zaproponowali obniżenie składek na OFE z 7,3% do 3%, a resztę przekazać na ZUS. Fala ostrej krytyki przelała się nad tą propozycją, a temat ucichł na jakiś czas. Na początku marca wraca jak bumerang. Co tym razem proponuje rząd?
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!
Ostra krytyka
Pierwotna propozycja spotkała się z dezaprobatą praktycznie wszystkich środowisk. Dlaczego? Rząd chciał ratować finanse – łatać dziurę budżetową i obniżyć dług publiczny, dzięki czemu polska gospodarka będzie mogła spełnić kryteria konwergencji, co umożliwi wejście do strefy euro.
Kontrowersje
Oprócz obniżenia składki na OFE, MF zaproponowało możliwość wypłacenia wszystkich środków zgromadzonych w funduszu emerytalnym w wieku 65 lat. Wówczas każda osoba, która się na to zdecyduje, będzie mogła dowolnie dysponować tymi pieniędzmi. To ryzykowna propozycja, bo wówczas część osób może szybko znaleźć się bez środków do życia, a państwo będzie miało kolejny ciężki do rozgryzienia. Najbardziej kontrowersyjna jest kwestia przymusowego przeniesienia środków z OFE do ZUS-u na 5 lat przed wejściem w wiek emerytalny.
Ważą się losy emerytur
Rządowy plan konsolidacji finansów nie zawiera tych propozycji. Głównym jego punktów jest zastąpienie OFE innymi funduszami (subfunduszami), które mogłyby ze sobą rywalizować. Polityka inwestycyjna tych subfunduszy byłaby uwarunkowana wiekiem osób odkładających na emeryturę. Początkowe ryzykowne (ale zyskowne!) inwestycje byłyby stopniowo, wraz z upływem czasu, zastępowane bezpieczniejszymi, o stałej stopie zwrotu. Subfundusze z najlepszymi wynikami będą nagradzane, natomiast te najgorsze będą podlegały karom – dopłacanie klientom za słabsze wyniki finansowe. Rząd przewiduje, że taki zabieg, doprowadzi do wzrostu przeciętnego poziomu emerytur. Nowy plan nakłada również zakaz akwizycji i reklamy oraz obniżenie opłat pobieranych przez towarzystwa emerytalne.
A co o polskim systemie emerytalnym sądzą sami zainteresowani?
[vsw id=”-j-dbx_xnB8″ source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]
Co sądzisz o proponowanych zmianach? Czy boisz się o swoją emeryturę?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.
AlertFinansowy.pl