Wiele giełdowych narzędzi inwestycyjnych jest do siebie bardzo podobnych. Pod tym względem, że skupiają się na aktualnie panujących trendach. Dają sygnały w oparciu o załamania poziomów lub przecięcia średnich kroczących. Wskaźnik momentum wyróżnia się z tej grupy, co czyni go bardzo przydatnym narzędziem w ręku inwestora.
Dzięki niemu sprawdzisz, jaka jest aktualna siła rynku. Łatwiej przewidzisz, kiedy nastąpi przełamanie aktualnego trendu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego wskaźnik momentum powinien znaleźć się wśród twoich przyborów tradingowych.
Jak działa wskaźnik Momentum?
Momentum zalicza się do wskaźników pędu, ale również w tej grupie jest inny niż reszta. Wyznacza poziomy wykupienia i wyprzedania rynku, ale nie skupia się na samych poziomach cen — przede wszystkim pokazuje ich zmiany.
Jak go obliczysz? To proste.
Momentum wynika z różnicy pomiędzy ceną zamknięcia sprzed danej liczby okresów a aktualną. W efekcie powstaje linia wykresu, która rysuje dodatnie i ujemne zmiany w przypadku danego aktywa. Istotny jest również poziom zera, bo to wokół niego funkcjonuje wykres.
Momentum w swoim sposobie działania jest bardzo podobny do wskaźnika ROC.
Praktyczna korzyść z Momentum
Jednym z najpopularniejszych sposobów, w jaki inwestorzy wykorzystują Momentum, jest ustanowienie go wskaźnikiem wiodącym. Obserwują ruchy cen. Gdy rosną najszybciej, inwestorzy otrzymują sygnał, że rynek zbliża się do swojego maksimum. Sytuacja wygląda adekwatnie w przypadku szybkiego spadku kursów. Nagła zmiana po tak gwałtownym ruchu sugeruje, że tendencja rynku niedługo się odwróci.
Jednak są również inne sposoby interpretacji.
Jeśli potraktujesz Momentum jak oscylator podążający za trendem, przydadzą ci się poziomy wyprzedania i wykupienia. Wtedy — podobnie jak w przypadku innych oscylatorów — linia zbliżająca się do wyprzedania oznacza “kupuj”, a do wykupienia — “sprzedawaj”. Jednak nie zawsze się to sprawdza. Jeśli Momentum przebije maksymalną granicę (górną lub dolną) swoich wskazań z przeszłości, prawdopodobnie trend utrzyma się.
Dowiedz się o innych wykorzystaniach wskaźnika i sprawdź, jak radzi sobie na giełdzie. Załóż rachunek CFD, a przekonasz się, że inwestowanie to doskonałe źródło zarobku — zarówno dodatkowego, jak i głównego. Więcej informacji znajdziesz tu.