Marzyliście kiedyś o wymianie walut bez pośrednictwa banku lub kantoru? W listopadzie powstał pierwszy polski serwis społecznościowy umożliwiający obrót walutami bez udziału pośredników finansowych. Walutomat to pionierska inicjatywa nie tylko na polskim rynku, ale nawet w skali globalnej!
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!
Walutomat oferuje wymianę walut po kursie średnim, bez spreadu (różnica między kursem kupna a sprzedaży). Co to oznacza w praktyce? Nie płacimy prowizji za transakcję. Może to brzmi niewiarygodnie, ale tak właśnie działa ten serwis.
Jak wymienić walutę?
Zaczynamy od szybkiej rejestracji darmowego konta w serwisie. Następnie zasilamy je finansowo, dokonując przelewu na jedno z konta bankowych Walutomatu – BZ WBK, PEKAO S.A. lub PKO BP. Najlepiej jeśli sami posiadamy konto walutowe w jednym z nich, dzięki czemu możemy liczyć na darmowe i szybkie przelewy w obrębie jednego banku. Na koniec dodajemy nasze konta bankowe, z których skorzystamy przy wymianie walut.
Po zakończeniu formalności, możemy nareszcie złożyć zlecenie. W tym celu podajemy walutę (EUR, USD, GBP, CHF) i kwotę, jaką chcemy sprzedać, a także walutę zakupu i termin ważności transakcji (7, 10 lub 14 dni). Zlecenie zostanie zrealizowane dokładnie w momencie pojawienia się dopasowanej (kontr)oferty, spełniającej nasze kryteria. Zaś kurs wymiany w transakcji jest równy kursowi bieżącemu z rynku FOREX.
Szybko, bezpiecznie i tanio
Wszystko wygląda pięknie na papierze, ale jak walutomat sprawdza się w praktyce? Opinie na forach i blogach internetowych są bardzo przychylne. Serwis zbiera pozytywne głosy poparcia – klienci chwalą przede wszystkim bezpieczeństwo, szybkość usług i brak prowizji. Chociaż ta ostatnia zaleta, to tylko sprytny chwyt marketingowy, który ma przyciągnąć jak największą liczbę użytkowników.
AlertFinansowy.pl zapytał Tomasza Dudziaka, pomysłodawcę i twórcę Walutomatu, w jaki sposób zapewnione jest bezpieczeństwo transakcji?
– Bezpieczeństwo transakcji opiera się na 3 filarach – mówi Tomasz Dudziak. – Weryfikacja tożsamości użytkownika polega na sprawdzeniu zgodności danych rejestracyjnych z danymi przypisanymi do poszczególnych kont. Zabezpieczenie środków przed złożeniem zlecenia to konieczny wymóg, by użytkownicy składali zlecenia tylko do kwoty, którą posiadają w systemie. Po transakcji można zaś dokonać wypłaty środków na własne konto bankowe. W celu zabezpieczenia rozliczeń, każda operacja potwierdzana jest dodatkowo przez kod przesyłany sms-em na numer zdefiniowany przy rejestracji – zapewnia Dudziak.
Dowiedzieliśmy się, że Walutomat posiada obecnie 2 400 zarejestrowanych użytkowników, którzy wymieniają codziennie waluty o łącznej wartości od 200 do 300 tys. złotych. Jak zapewniają właściciele platformy, liczba transakcji dziennych wynosi obecnie ok. 100 – 150 i ciągle rośnie. Wprowadzenie opłat, za korzystanie z serwisu, ma nastąpić w perspektywie kilku następnych miesięcy. Ostateczna decyzja, co do formy i wielkości opłat, zostanie podjęta na podstawie obserwacji zachowań i potrzeb użytkowników w tym czasie.
Korzystałeś już z Walutomatu? Opisz swoje wrażenia.
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.