Znajdź konto osobiste dla siebie

PLN

Comperia.pl - porównywarka finansowa

Konta
Na co zwracać uwagę przy wyborze konta osobistego?
14 listopada 2014
 

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta osobistego?
Większość operacji bankowych wykonujemy przez konta osobiste. Nie dziwi więc fakt, że klienci szukają takiego banku w którym opłaty za prowadzenie, przelewy wewnętrzne i każde kolejne operacje będą jak najniższe.

Pierwsze operacje za darmo

Przy każdym innym rachunku o charakterze oszczędnościowym (lokata, konto oszczędnościowe) w tym samym banku mamy przeważnie zerowe opłaty za pierwsze przelewy i prowadzenie rachunku. Tak jest m. in. w mBanku, Getin Banku, Raiffeisen Banku czy Alior Banku. Przytoczone banki dysponują ofertami, które plasują ich ROR-y na najwyższym miejscu w porównywarkach. Wielu klientów, decydując się na atrakcyjną lokatę lub konto oszczędnościowe, zakłada w tym samym banku także konto osobiste. Gwarantuje to płynność – pieniądze pojawiają się w przeciągu kilku sekund.

W przypadku zagranicznego kapitału zwracamy uwagę także na opłaty za operacje bankomatowe w innych krajach. Rzecz jasna interesować nas będą takie banki, które za wybranie pieniędzy poza Polską nie wezmą od nas ani grosza. Zerowy procent o zagranicznych wypłaceń to domena Alior Banku i Alior Syncu oraz Noble Banku.

Darmowa sieć

Będąc na miejscu, w Polsce, znacznie bardziej interesować nas będą opłaty za kolejne operacje na koncie. Przelewy wewnętrzne podlegają klasyfikacji na trzy rodzaje medium. Środkami przekazu są internet, stacjonarny oddział (wizyta w placówce) oraz telefon. Niemalże wszystkie banki prowadzą własną internetową rachunkowość. W ramach sieciowego transferu nie płacimy za pierwsze przelewy. Wyjątkiem jest tutaj BNP Paribas, który za przelew życzy sobie skromne – ale jednak – 50 groszy.

Opłaty w oddziale i przez telefon

Tymczasem oddziały, niegdyś jedyne możliwe miejsca transferu środków, w większości ściągają od nas gotówkę za operacje bankowe. W Alior Banku, Citi Banku Handlowym czy Inteligo nie zapłacimy w oddziale ani grosza. Credit Agricole zażyczy sobie złotówkę, Raiffeisen i mBank pięć złotych, Bank Zachodni WBK siedem, ING dziewięć, a Deutsche Bank aż dziesięć złotych za przelew przez oddział. Pozostaje jeszcze telefon - za transakcję przez słuchawkę albo nie płacimy wcale (BOŚ, Bank BGŻ, Kasa Stefczyka) albo stawki rosną do pięciu złotych (tyle zażyczą sobie Alior Bank i Idea Bank).

Parametry a atrakcyjny ROR

Przy wyborze konta osobistego zwracamy uwagę przede wszystkim na dwie rzeczy: opłatę za prowadzenie rachunku (prowizja) i koszty przelewów. Wszelkie przeliczniki i stawki podejrzymy w rankingach i porównywarkach.

Co innego jeśli konto osobiste zakładamy jako uzupełnienie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Dla zachowania szybkiego przepływu pieniędzy jesteśmy skłonni płacić za konto kilka złotych. „Nagrodą” za miesięczne prowadzenie rachunku są wtedy zerowe opłaty za przelewy. Tak jest na przykład na oprocentowanym na 2 % koncie BIZ (które kosztuje co miesiąc siedem złotych) oraz O card!

Więcej informacji na stronie: http://www.finmarket.pl/finanse/konta-bankowe

Dodaj do:dodaj do wykop.pldodaj do twitter.pl