Znajdź kredyt mieszkaniowy dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

Comperia.pl - porównywarka finansowa

Kredyt mieszkaniowy
UOKiK-BRE Bank 1:1
23 października 2009
 
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone jedno z dwóch postanowień w umowach kredytów hipotecznych stosowanych przez BRE Bank.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!


W wydanym wyroku SOKIK uznał zakwestionowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowienie za klauzulę niedozwoloną.

Postanowienie to dotyczy:

- zobowiązania kredytobiorcy do powiadamiania o wszelkich okolicznościach mogących mieć wpływ na jego sytuację finansową, w szczególności o obniżeniu dochodów mogących mieć wpływ na terminową spłatę kredytu. Przewidziane okoliczności mogą być rozumiane bardzo szeroko, co z kolei umożliwia ich dowolną interpretację przez bank. W konsekwencji może on w każdym momencie stwierdzić, że konsument nie wykonał obowiązku poinformowania o dokonaniu dowolnego zakupu bądź zaciągnięciu przez konsumenta kredytu. Obowiązujące przepisy nakładają na konsumenta obowiązek przedstawienia informacji i dokumentów umożliwiających ocenę sytuacji finansowej, jednak ograniczają ten obowiązek jedynie do dokumentów „niezbędnych do oceny sytuacji finansowej”.

Zakwestionowane postanowienie, po uprawomocnieniu się wyroku, zostanie wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, a jego stosowanie będzie zabronione.

Konto osobiste 360°

W przypadku klauzuli dotyczącej zmiany oprocentowania kredytów odnawialnych sąd nie podzielił zdania UOKiK. Oznacza to, że BRE Bank miał prawo ustalać oprocentowanie kredytów decyzją własnego zarządu.

BRE Bank twierdzi, że nadal zależy mu na porozumieniu z klientami, którzy nie są zadowoleni z umów, które zawierali na kredyty hipoteczne z bankiem przed wrześniem 2006 r.

„Będziemy nadal prowadzić otwarty i publiczny dialog z naszymi Klientami, tak, aby osiągnąć kompromis, z którego obie strony będą zadowolone. Bardzo zależy nam na wszystkich naszych Klientach. Dziś Klienci dostali od Sądu potwierdzenie, że bank postępował zgodnie z prawem”- mówi Roman Jamiołkowski, rzecznik prasowy BRE Banku.

Sprawa nie została jeszcze zakończona ponieważ Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zastanawia się nad apelacją od tego wyroku.

Żródło: UOKIK, BRE Bank

AlertFinansowy.pl
Dodaj do:dodaj do wykop.pldodaj do twitter.pl