Znajdź kredyt mieszkaniowy dla siebie

PLN

PLN

lat

PLN

lat

Comperia.pl - porównywarka finansowa

Kredyt mieszkaniowy
Rodzina NIE na swoim
28 października 2009
 
Rząd chce zrezygnować z dopłat do kredytów mieszkaniowych w programie "Rodzina na swoim". Za to zamierza zachęcić deweloperów do budowy mieszkań na wynajem. Lokatorzy będą mogli je wykupić w ciągu dziesięciu lat.


"Gazeta Wyborcza" dowiedziała się, że Ministerstwo Infrastruktury już pracuje nad nowym programem, który miałby zacząć obowiązywać mniej więcej za rok. Idea jest taka: państwo poręczy kredyty na budowę mieszkań m.in. Towarzystwom Budownictwa Społecznego (TBS-y), spółdzielniom, a nawet firmom deweloperskim. Będzie jednak kilka wymogów, np. cena mieszkań nie mogłaby przekroczyć określonego pułapu.

Lokator takiego mieszkania musiałby przy podpisywaniu umowy przedwstępnej wpłacić co najmniej 30 proc. ceny. Ale w formie zaliczki, a nie zadatku. Różnica jest taka, że zadatek przepada w razie rezygnacji z mieszkania, a zwaloryzowana zaliczka jest zwracana. Resztę najemca spłacałby przez dziesięć lat w czynszu. Mógłby też - w razie przypływu gotówki - jednorazową wpłatą stać się właścicielem mieszkania.

Więcej w środowym wydaniu "Gazety Wyborczej".

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Dodaj do:dodaj do wykop.pldodaj do twitter.pl