Znajdź lokatę dla siebie

PLN

Comperia.pl - porównywarka finansowa

Lokaty
Zamęt z Belką
18 listopada 2009
 

Ministerstwo FinansówNie od dziś wiadomo, że jak się nie zatroszczymy sami o siebie, to nikt za nas tego nie zrobi. Oczy i uszy trzeba mieć szeroko otwarte, zwłaszcza w kwestiach finansowych. Trwają teraz spory czy od lokaty jednodniowej musimy zapłacić podatek czy nie? Adrenalina rośnie, a jakie są fakty?


Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Jedna z kancelarii prawnych zakwestionowała dotychczasowe zasady płacenia (a raczej nie płacenia) podatku od zysków kapitałowych lokaty jednodniowej. Z interpretacji wynikało, że mimo iż bank nie odprowadza podatków od naszych zysków z lokaty jednodniowej, to i tak musimy zrobić to sami w rozliczeniu rocznym.

Dla przypomnienia dodamy, że idea lokaty jednodniowej była oczywiście odwrotna. Cały trik miał polegać na tym, by legalnie uciec od płacenia tego niewdzięcznego podatku.

Konto osobiste 360°

Odbijanie piłeczki między bankami, kancelariami, a Ministerstwem Finansów na razie przyniosło jedynie zamęt. Jedni twierdzą, że nie trzeba płacić, inni że trzeba, a jeszcze inni, że nie… ale Urząd Skarbowy i tak może sobie tego życzyć.

Najnowsza interpretacja Ministerstwa Finansów jest zgodna ze stanowiskiem banków i zwalnia nas z obowiązku płacenia tego podatku, czyli teoretycznie możemy spać spokojnie. Pytanie jednak brzmi: czy w styczniu, kiedy przyjdzie czas składania zeznań podatkowych, Urząd Skarbowy nie będzie miał własnego zdania?

Niestety, stanowisko Ministerstwa Finansów nie jest wiążące dla Urzędów Skarbowych. Zobaczymy czy minister finansów pójdzie za ciosem i będzie chciał naprawdę, żeby przepisy były jednoznaczne. Może to zrobić w prosty sposób. Wystarczy, że wyda tzw. ogólną interpretację podatkową. Wtedy sprawa będzie jasna i Urzędy Skarbowe będą musiały się do niej zastosować.

Będziemy bacznie obserwować rozwój wydarzeń.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl
Dodaj do:dodaj do wykop.pldodaj do twitter.pl