Od lipca 2007 roku możemy decydować o tym, jaka firma dostarcza nam energię elektryczną. Niestety, jak wynika z raportu przeprowadzonego przez On Board PR Ecco Network i PBS DGA, aż 89 proc. z nas nie wie, jak dokonać zmiany sprzedawcy energii. Jednocześnie wydaje się, że dostawcy zaniechali walki o klientów indywidualnych i skupili się wyłącznie na tych biznesowych.
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!
Jak zmienić sprzedawcę?
Na podstawie poradnika z Urzędu Regulacji Energetyki, przygotowaliśmy kilka rad, które pomogą Ci zmienić dostawcę energii. Wystarczy spełnić poniższe warunki:
1)dokładnie porównujemy oferowane ceny energii i abonamentu;
2)sprawdzamy, czy wybrana przez nas firma energetyczna podpisała umowę z naszym lokalnym dystrybutorem;
3)zawieramy umowę sprzedaży energii z nowym sprzedawcą: możemy zawrzeć albo umowę kompleksową (sprzedaży energii elektrycznej i jednocześnie za przesył) albo umowę za energię z nowym sprzedawcą oraz odrębną umowę za przesył;
4)wypowiadamy umowę sprzedaży energii dotychczasowemu sprzedawcy;
5)zawieramy umowę o świadczenie usługi dystrybucji energii – jako że wcześniej prawie wszyscy z nas mieli podpisane umowy kompleksowe, po zmianie dostawcy należy zawrzeć nową umowę. Ten obowiązek spoczywa jednak zazwyczaj na nowym sprzedawcy, aczkolwiek warto się o tym wcześniej upewnić;
6)informujemy naszego dystrybutora o zawarciu nowej umowy sprzedaży energii;
7)w razie konieczności, powinniśmy dostosować układy pomiarowo-rozliczeniowe;
8)dokonujemy odczytu licznika i rozliczenia końcowego ze starym sprzedawcą; odczytu licznika powinien dokonać nasz lokalny dystrybutor w dniu wejścia w życie naszej nowej umowy sprzedaży.
Następnie należy uzbroić się w cierpliwość – zmiana może bowiem potrwać od 60 do 90 dni.
Dlaczego nie zmieniamy?
Niechęć Polaków do zmian dostawców energii można tłumaczyć po pierwsze niewiedzą, a po drugie brakiem konkurencyjnych cen. Zdaniem ekspertów, wszystkie spółki oferują wciąż zbliżone ceny energii. W praktyce wygląda to tak, że miesięcznie możemy zaoszczędzić kilka, góra kilanaście złotych. Zmiana dostawy zdecydownie bardziej opłaca się większym przedsiębiorstwom i to na nich głównie skupiają się firmy energetyczne.
Pomogą nam media
Jednak już niedługo w całym kraju zostanie przeprowadzona wielka kampania medialna, mająca na celu poinformowanie Polaków o prawie do wyboru sprzedawcy. Wydaje się jednak, że zmiany na większą skalę będą możliwe tylko wówczas, gdy firmy energetyczne zaczną naprawdę walczyć nie tylko o wielkie biznesy, lecz także o gospodarstwa domowe.
A czy Ty zmieniłeś dostawcę energii? Jaka firma oferuje najlepsze warunki?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.
AlertFinansowy.pl