Chciałbyś mieszkać na swoim? Marzy ci się własne mieszkanie? Żaden problem – wystarczy wziąć kredyt hipoteczny i wybrać wymarzony lokal. Tylko czy bank udzieli kredytu? Podobny problem ma Paulina, która wysłała do nas krótki i zwięzły Alert: „Co bank bierze pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej?”.
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!
Nie ma w tym nic dziwnego, że zanim bank zdecyduje się pożyczyć nam pieniądze, chce oszacować ryzyko, jakie się z tym wiąże. Dlatego właśnie wyliczana jest zdolność kredytowa.
Na naszą zdolność kredytową ma wpływ kilka czynników. Po pierwsze – wysokość naszego dochodu. Ważne jest to, ile zarabiamy, ale też jaką umowę podpisaliśmy z pracodawcą. Najkorzystniejsza w tej sytuacji jest umowa o pracę, jednak jeśli pracujemy na umowę o dzieło lub na zlecenie, nie oznacza to, że nie mamy szans na przyznanie kredytu.
Nie bez znaczenia jest także to, od jakiego czasu pracujemy na obecnym stanowisku. Za stabilną sytuację banki zazwyczaj uznają okres powyżej 6 miesięcy.
Kolejną ważną kwestią są nasze wydatki. Bank bierze pod uwagę spłacane przez nas kredyty gotówkowe, utrzymywanie mieszkania, drogiego samochodu, alimenty i inne, comiesięczne wydatki. Im więcej takich wydatków, tym mniejszy dochód zostaje do naszej dyspozycji po ich opłaceniu. Zatem nawet jeśli nasze zarobki są wysokie, nie możemy być pewni, że otrzymamy taką kwotę kredytu, o jaką wnioskujemy. Pamiętaj, że przy analizie zdolności kredytowej banki biorą też pod uwagę liczbę osób pozostających na twoim utrzymaniu.
Przy wyliczaniu naszej zdolności kredytowej bank sprawdza także, czy jesteśmy solidnymi płatnikami. Terminowe płacenie rat działa zdecydowanie na naszą korzyść. Informacje o naszych kredytach, czy zakupach na raty, bank czerpie z Biura Informacji Kredytowej.
W momencie udzielania kredytu na dużą kwotę, jak to ma miejsce w przypadku kredytu hipotecznego, bank może nas zapytać o posiadany majątek, ubezpieczenia, czy pieniądze na lokatach. Środki te mogą stanowić dla banku zabezpieczenie naszej wypłacalności. Czasem banki proponują lub wręcz wymagają wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, np. od utraty pracy.
Jeśli planujesz w przyszłości zaciągnąć kredyt hipoteczny, zadbaj o czyste konto w Biurze Informacji Kredytowej. Niekorzystna historia w BiK-u może stanowić poważną przeszkodę w uzyskaniu kredytu. Nieterminowe spłacanie zadłużenia może się ciągnąć za tobą kilka lat.
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.