21 stycznia
13:59 2010
Na przełomie roku większość banków oferujących najwyższe oprocentowanie powierzanych im środków nie zdecydowała się na dokonanie zmiany wysokości odsetek. Jednak z pojawiających się na rynku tendencji, można wnioskować, że wkrótce coś się zacznie dziać i w tym zakresie.
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!
Coś zaczyna się dziać
W ciągu ostatnich czterech tygodni na rynku lokat bankowych niewiele się zmieniło – informują w swoim raporcie analitycy Gold Finance. Mimo, to brak zmian w samych ofertach nie oznacza, że nic się nie dzieje. Brak zmian to też informacja, gdyż dotychczas najczęściej słyszeliśmy o obniżaniu oprocentowania. Wieści z rynku zwiastują możliwość zwiększania oprocentowania przez banki, inne powodują, że nawet przy niezmienionej wysokości oprocentowania, atrakcyjność lokat nieco się poprawi.
Banki już szykują promocję
– Jeśli chodzi o same banki, to coraz bardziej widocznie wracają im chęci do udzielania kredytów, przede wszystkim hipotecznych – podsumowuje sytuację Roman Przasnyski z Gold Finance. – Niektóre już szykują oferty, promocje i zachęty. Jeśli rzeczywiście w kredytach zapanuje ożywienie, będzie ono prawdopodobnie miało przełożenie także na rynek lokat. Można więc liczyć na to, że ich nominalne oprocentowanie jeśli się nie zwiększy, to z pewnością nie będzie spadało – dodaje Przasnyski.
AIG zmienia właściciela
Z grona banków z czołówki najlepiej płacących, wyłamał się AIG Bank, który z 4,9 do 3,9 proc. obniżył oprocentowanie lokaty jednomiesięcznej. Podobne cięcia nastąpiły w przypadku lokat 3-miesięcznych i półrocznych. Skąd ta zmiana? AIG Bank Polska zmienia właściciela. Stał się nim hiszpański Santander. Z tego też prawdopodobnie wynika zmiana strategii AIG na rynku lokat.
mBank wypadł z rankingu
Z konkurencji z najlepszymi o lokaty roczne zrezygnował mBank. Jeszcze 15 grudnia ubiegłego roku oferował za nie 5,55 proc., obecnie już tylko 4,5 proc. Z kolei Multibank, pochodzący z tej samej grupy BRE Banku, co mBank, obniżył oprocentowanie lokaty 6-miesięcznej z 5,2 do 4,2 proc., wypadając poza pierwszą dziesiątkę najbardziej atrakcyjnych pod tym względem banków.
Będzie lepiej
Analitycy Gold Finance zakładają, że w ciągu najbliższych miesięcy można spodziewać się zmian. Banki coraz liczniej deklarują bardziej ekspansywną politykę kredytową, potrzebować też będą pieniędzy, by ich udzielać. Wielkiej rewolucji i powtórki wojny odsetkowej raczej nie ma co się spodziewać, ale oprocentowanie powinno być nieco bardziej atrakcyjne. Nawet jeśli nominalna stopa oprocentowania wyraźnie się nie zwiększy, malejąca inflacja oszczędzi je bardziej niż do tej pory.
W którym banku masz lokatę? Oprocentowanie jest dla Ciebie satysfakcjonujące? A może uważasz, że Twój bank ma słaba ofertę lokat? Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.
AlertFinansowy.pl