Alert Finansowy

Ranking lokat bankowych: Najwięcej dostaniesz w…

19 maja
10:31 2010

Banki cały czas obniżają oprocentowanie lokat. Nie są to zmiany zbyt liczne, ani nazbyt znaczące, jednak atrakcyjnych ofert robi się stopniowo coraz mniej. Ta tendencja zaczyna być widoczna na samych szczytach naszego rankingu. Liderzy powoli się wykruszają, a konkurencji ani śladu.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Stała tendencja
Nadal utrzymuje się trwająca od ponad roku – z nielicznymi jedynie przerwami – tendencja obniżania oprocentowania lokat. W ciągu ostatnich czterech tygodni nie był to ruch powszechny, jednak dostrzegalny. Dotyczył jedynie kilku banków, i to w większości przypadków nie tych z pierwszych miejsc naszego rankingu. Choć i liderzy powoli zaczynają zmniejszać wysokość wypłacanych odsetek.

Nieliczne banki tną odsetki
O ile od połowy marca do połowy kwietnia oprocentowanie lokat w złotych obniżyło siedem banków, to w ciągu ostatnich czterech tygodni zdecydowało się na ten krok sześć podmiotów. W trzech przypadkach obniżka dotyczyła liderów naszej klasyfikacji. Z 5 do 4 proc. obniżył oprocentowanie lokaty 1-miesięcznej Kredyt Bank, z 5,2 do 4,7 proc. zmniejszył odsetki z lokaty 3-miesięcznej Meritum Bank i z 5,67 do 5,27 proc. oprocentowanie rocznej lokaty zmniejszył Noble Bank. Przypomnijmy, że w naszym rankingu monitorujemy jedynie banki oferujące najwyższe oprocentowanie lokat o minimalnej wysokości 1 tys. zł, bez uwzględniania jakichkolwiek promocji i ofert łączących lokatę z innymi usługami bankowymi. Najwięcej zmian dotyczyło lokat 1-, 6- i 12-miesięcznych, a obniżki sięgały najczęściej pół punktu procentowego.

W przypadku lokat dwuletnich, z 6 proc. lokaty wycofał się bank Millennium. Na wysoką, drugą pozycję, dzięki lokacie dającej 5 proc. odsetek z dzienną kapitalizacją, a więc bez podatku Belki, wskoczył Alior Bank. Z 2,85 do 2,65 proc. zmniejszył oprocentowanie lokaty 3-letniej bank PKO. Warto zauważyć, że oprocentowanie lokat o najdłuższych terminach utrzymuje się na wyjątkowo stabilnym poziomie i od stycznia niemal nie uległo zmianie, szczególnie, jeśli chodzi o liderów w tych kategoriach.

Sporo zmian w walutach
Ostatnie cztery tygodnie były wyjątkowe, jeśli chodzi o liczbę zmian w przypadku lokat walutowych. Od kilku miesięcy niewiele się tu działo, jednak zaległości te w okresie od połowy kwietnia do połowy maja zostały odrobione z nawiązką. Dla większości klientów nie mają one jednak zbyt dużego znaczenia, bowiem w większości przypadków dotyczą ofert zaledwie dwóch banków o niewielkim zasięgu terytorialnym. Bardzo mocno obciął oprocentowanie lokat we wszystkich walutach Mazowiecki Bank Regionalny, nie tylko oddając pozycję lidera w wielu kategoriach, ale wręcz wypadając daleko poza pierwszą piątkę banków, oferujących najwyższe oprocentowanie. Z oferowania lokat w euro i w funtach (w tej ostatniej walucie za wyjątkiem terminu 12-miesięcznego) wycofał się niedawny beniaminek nie tylko naszego zastawienia, ale rynku bankowego w ogóle – FM Bank. Powstał on z przekształcenia Funduszu Mikro, specjalizującego się w finansowaniu małych firm. W przypadku lokat w dolarach, niewielkie zmiany nastąpiły jedynie dla ofert 1-miesięcznych.

Roman Przasnyski
Główny Analityk Gold Finance

W którym banku masz lokatę?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły