Zima sprzyja awariom auta, częściej dochodzi też wówczas do stłuczek na drodze. Dodatkowo w niskich temperaturach i pod wpływem trudnych warunków silnik zużywa więcej paliwa. Każda z tych sytuacji oznaczać może wyższe koszty użytkowania auta. Czy są sposoby, by ograniczyć te wydatki? Jak najbardziej – w tym artykule podpowiadamy, jak możesz to zrobić.
Drobne naprawy na własną rękę
Koszty pomocy drogowej mogą być bardzo wysokie. Dlatego na wyposażeniu auta zawsze powinieneś mieć podstawowe narzędzia, dzięki którym będziesz mógł samodzielnie dokonać drobnych napraw zamiast zgłaszać szkodę z ubezpieczenia AC. Czasami w sytuacji awaryjnej wystarczy też zgaszenie silnika na kilkanaście sekund – po ponownym uruchomieniu wszystko znów będzie działać (niekiedy niestety tylko przez pewien czas).”
Dostosuj styl jazdy
Choć na ceny paliwa nie masz właściwie wpływu, możesz ograniczyć jego spalanie, modyfikując swój styl jazdy. Chodzi tu przede wszystkim o nagłe przyspieszenia, których powinieneś unikać. Sporo paliwa zużywa też hamowanie (zbyt gwałtowne może doprowadzić do dodatkowych problemów z układem hamulcowym). Z kolei spokojna jazda ze stałą prędkością to sposób na zmniejszone spalanie.
AC i assistance – idealne na zimę
“Przed wydatkami związanymi z awarią auta najlepiej chroni dobre ubezpieczenie. Zarówno AC, jak i pakiet assistance będą tu doskonałym rozwiązaniem, pod warunkiem, że odpowiednio dobierzesz ich zakres. O ile bowiem obowiązkowe OC zawsze działa tak samo, bo reguluje je ustawa, o tyle o zakresie autocasco i assistance decyduje dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Co więcej, ustala ono także wyłączenia odpowiedzialności oraz limity (dotyczące np. długości holowania auta). – mówi ekspert z serwisu ranking-assistance.pl”
Zimą najlepiej sprawdzą się AC i assistance o zakresach rozszerzonych. Powód jest prosty – ryzyko awarii auta jest wtedy wyższe. To właśnie o tej porze roku kierowcy najczęściej narzekają na problemy z akumulatorem, elektroniką czy układem zawieszenia. Częściej zdarzają się też uszkodzenia opon. Nie oznacza to jednak, że powinieneś koniecznie kupować polisę o rozszerzeniu maksymalnym. Jeśli na przykład nie planujesz podróży zagranicznej, nie ma sensu, byś dopłacał za takie ubezpieczenie.
Przed podjęciem decyzji o zakupie polisy dokładnie zapoznaj się więc z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Jeśli chcesz szybko znaleźć polisę, która będzie dobrana do Ciebie, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń. Wypełnisz jeden formularz, a ofert ubezpieczenia otrzymasz co najmniej kilka (zwykle więcej). Dodatkowo, kupując polisę przez Internet, liczyć możesz na niższe ceny. Wynikają one przede wszystkim z umowy, którą w tym przypadku podpisujesz bezpośrednio z wybranym TU. Ani Ty, ani towarzystwo ubezpieczeniowe nie musicie więc płacić prowizji pośrednikowi.
Klimatyzacja i ogrzewanie – umiar wskazany
Korzystaj z klimatyzacji i ogrzewania, jednak z rozmysłem. Wielu kierowców włącza je z przyzwyczajenia, nawet gdy nie są w danym momencie potrzebne lub nie muszą działać na najwyższych obrotach. Oczywiście zwiększa to koszty użytkowania auta.
Przegląd techniczny i szybka reakcja na problemy
Pamiętając o obowiązkowym corocznym przeglądzie technicznym samochodu, możesz zmniejszyć ryzyko jego awarii i uniknąć nieprzewidzianych wydatków. Jeśli podczas jazdy wykryjesz usterkę, jak najszybciej udaj się do najbliższego warsztatu, bo wcześnie wykryty problem to zwykle niższe koszty naprawy.
Optymalne ciśnienie w oponach
Sprawdzaj ciśnienie w oponach. Zbyt niskie powoduje większe zużycie paliwa, a zbyt wysokie może spowodować pęknięcie opony i konieczność jej wymiany.
Oszczędzaj silnik
Przy dłuższych postojach staraj się pamiętać o tym, by wyłączać silnik w swoim aucie.