W I półroczu 2010 r. ZUS cofnął lub zawiesił wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę ponad 76 mln zł. To efekt prowadzonej systematycznie kontroli zwolnień lekarskich – podaje rzecznik prasowy ZUS. Poniżej zamieszczamy alert Wiesława na temat „lewych” zwolnień lekarskich oraz ich skutków dla firm.
Pracodawcy coraz częściej narzekają, że coraz więcej pracowników przebywa na lewych zwolnieniach. Stąd ostatnio wiele kontroli przeprowadzanych nie tylko przez firmy, ale także przez kontrolerów z ZUS. W wielu przypadkach okazuje się, że rzeczywiście przebywający na zwolnieniach są zdrowi jak ryby. “Zwolnienie to czas, w którym pracownik powinien zdrowieć, a jak lekarz każe mu leżeć to leżeć powinien. Jeżeli zamiast tego maluje mieszkanie, albo podejmuje pracę to jest to podstawa do dyscyplinarnego zwolnienia” – tak stwierdził Rafał Kalisz, reprezentujący pracodawców RP. I ma wiele racji. Sam byłem pracodawcą i wiem, jak zwolnienia lekarskie dezorganizują pracę firmy. Nie byłbym jednak aż tak rygorystyczny, chyba, że jest to recydywa. Poza tym każdy z nas kiedyś przebywał na zwolnieniu lekarskim i także nam zdarzyło się nie leżeć, kiedy lekarz wyraźnie nakazał nam leżenie w łóżku. Czy od razu więc trzeba taką osobę zwalniać z pracy?
Pracodawcy domagają się też od rządu zmian w przepisach. Chcą, żeby obowiązek płacenia za chorobowe ZUS przejmował już po 14 dniach, a nie, jak dotychczas, po 33 dniach. Dopiero wtedy kontrole zwolnień lekarskich przejmuje ZUS.
Jest też inny problem związany ze zwolnieniami. W chwili obecnej pracodawca bez konsultacji ze związkami zawodowymi nie może zwolnić pracownika. Zdarza się często, że związek ostrzega zwalnianego pracownika i wtedy ten ucieka na zwolnienie lekarskie. Ale to już inna sprawa.
Zostańmy przy zwolnieniach lekarskich, które dezorganizują pracę firmom. Nie ulega wątpliwości, że kontrole powinny być, nie rozumiem jednak, dlaczego nie wolno skontrolować pracownika mundurowego przebywającego na zwolnieniu lekarskim? To mi się w głowie się nie mieści! Ciekawe ilu mundurowych przebywa na lewych zwolnieniach i jakie są z tego tytułu straty? Ponoć jest ich już grubo ponad 250 tysięcy, więc i straty są z pewnością bardzo duże. Czytałem, że na 90 tysięcy policjantów każdego dnia do pracy nie przychodzi aż 6 tysięcy. Miesięcznie wychodzi więc takich zwolnień ponad 190 tys. Są to gigantyczne pieniądze, a nikt o tym głośno nie mówi. Poza tym cywilny pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim pobiera 80 procent wynagrodzenia za czas choroby, a mundurowy 100 procent. Zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje i skąd taka dyskryminacja “cywilów”?
ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie na podstawie przepisów zawartych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprawdzają zarówno prawidłowość orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy, jak wykorzystanie zwolnień przez pracowników.
Jeśli macie podobne spostrzeżenia zapraszamy do dyskusji.
Podzielcie się swoją opinią na temat instytucji finansowych.
AlertFinansowy.pl